Atrakcje Choczewa – rezerwat cisów

Wczasowicze, którzy nie mogą się zdecydować czy wypoczywać nad morzem, czy nad jeziorami, powinni wybrać sobie na wakacje ośrodek, w którym można korzystać z obydwu typów kąpielisk. Takie warunki spełnia Choczewo, niewielka miejscowość leżąca na Kaszubach w otoczeniu pięknej przyrody. Na przyjezdnych czeka tam przytulne zaplecze noclegowe Choczewa złożone z pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych oraz pól namiotowych.

Tutejsze tereny porastają dosyć gęste lasy mieszane, po których prowadzą turystyczne szlaki. Wśród tutejszego drzewostanu spotyka się między innymi cisy, czyli wolno rosnące drzewa iglaste, które nie wytwarzają żywicy. Prawie wszystkie części drzewa zawierają toksyczny alkaloid, od którego wolne są tylko otoczki nasion chętnie zjadanych przez ptaki. To drzewo najlepiej czuje się na żyznych glebach w łagodnym klimacie morskim. W kraju często spotyka się pojedyncze egzemplarze tego drzewa, natomiast całe grupy uchodzą za rzadkość. W choczewskim rezerwacie można trafić na spore zbiorowiska tych wspaniałych drzew, które same się rozsiewają i mnożą. Pierwsze nasiona przybyły tu prawdopodobnie z pobliskiego parku pałacowego i zdobyły sobie trwałe miejsce w tutejszym lesie mieszanym. Część egzemplarzy osiągnęła już pokaźnie rozmiary, a poza tym w okolicy występuje mnóstwo siewek. Drzewkom w rezerwacie znakomicie służy wilgotne podłoże i żyzna gleba oparta na pokładach torfu. Na teren ostoi nie wolno wchodzić, aby nie deptać delikatnych siewek, ale cisy można obserwować z pobocza biegnącej nieopodal drogi. Na obszarze rezerwatu znajdują się wydmy leżące na torfowym gruncie oraz obszar podmokłej niecki. Oprócz cisów spotyka się tu olchy, jesiony, dęby, brzozy i buki, a także sosny, które w niektórych obszarach wręcz dominują liczebnie. Poza tym w runie leśnym występują rzadkie i chronione gatunki flory, np. storczyki plamiste, wrzośce bagienne, tojeści gajowe, widłaki, wrońce i woskownice europejskie. Dzięki ingerencji człowieka w nadmorski las, powstały tu nowe typy ekosystemów.

Gości, którzy spędzają tu noclegi, Choczewo zachwyci wspaniałą przyrodą, wydmami, lasami, jeziorkami i wybrzeżem Bałtyku. Sporą atrakcję stanowią także grupy naturalnie odrastających cisów, które objęto ochroną tworząc wśród nich rezerwat. Spacerując wzdłuż drogi, wczasowicze mogą zobaczyć tam ciekawy drzewostan mieszany.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>