Atrakcje Pogorzelicy – bagno nad Konarzewem

Wczasy nad Bałtykiem cieszą się sporą popularnością wśród letników, którzy szczególnie chętnie wypoczywają na rozległych polskich plażach, ciesząc się tu słońcem, piaskiem i wodą. Na szczególną atrakcyjność krajowych kąpielisk wpływa ich położenie wśród malowniczej przyrody. Goście mają w pobliżu gęste lasy, a często także dostojne wydmy lub strzeliste klify. Niemniej jednak w szczycie sezonu baza noclegowa bywa dosyć zatłoczona. Dlatego wczasowicze, którzy przyjadą na wypoczynek do Pogorzelicy, mogą wziąć pod uwagę spędzanie czasu nad pobliskimi jeziorami.

Nieopodal kurortu znajduje się niewielkie, mocno zarośnięte jeziorko Konarzewo, które charakteryzuje się podmokłym terenem. Ten akwen, z którego wychodzi kanał Mierzyno II, podlega procesom troficznym, w związku z czym jego fragmenty przekształcają się w mokradła. Lokalni mieszkańcy nazywają te tereny Bagnem Konarzewskim. Warto chociaż raz przejść się na spacer brzegiem zbiornika, aby przyjrzeć się tutejszej przyrodzie, która uchodzi za unikalną i zróżnicowaną. Na tutejszych moczarach znakomicie czują się różne gatunki ptactwa, które chętnie gnieżdżą się w okolicy. Miłośnicy ornitologii mogą spędzić godziny, podglądając pierzastych mieszkańców Konarzewa za pomocą lornety. Warto również zabrać ze sobą atlas ptaków. Na wędrowców czekają tu między innymi brodźce krwawodziobe, gęgawy, perkozy rdzawoszyjne, płaskonosy, przepiórki, oraz żurawie. Liczebność ziemno-wodnego ptactwa wciąż wzrasta, z uwagi na świetne warunki panujące na tutejszych bagnach.

Teren Bagna Konarzewskiego objęto patronatem programu Natura 2000 oraz programem ochrony ptactwa Wybrzeża Trzebiatowskiego. Ta ostoja to jedna z wielu należących do Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Od północy zbiornik otaczają bory, wśród których wyróżnia się kompleks drzewostanu nazwany Liwskim Lasem, charakteryzujący się sporą liczbą starych, wielkich dębów i sosen. Warto zajrzeć i tam podczas spaceru nad malowniczym i widokowym jeziorkiem, stanowiącym dom dla wielu gatunków fauny i flory.

Gości, którzy tu wybrali to miejsce na nocleg, Pogorzelica zaprasza do zwiedzania okolicznych terenów, charakteryzujących się sporymi walorami edukacyjnymi, przyrodniczymi i widokowymi. Warto wybrać się w szczególności nad Bagno Konarzewskie, które szczyci się sporą ilością ptactwa błotnego, zamieszkującego brzegi zarośniętego jeziora.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>