Cisza i spokój, czyli Biały Dunajec

Obecnie największe polskie góry przeżywają szczyt swojej popularności. Urlopowicze chętnie przyjeżdżają zwłaszcza do Zakopanego, dla którego ukuto nazwę najważniejszego miasta w regionie. Trudno polemizować ze słusznością takiego określenia. Wzmożenie ruchu turystycznego w miejscowościach położonych u stóp Tatrzańskiego Parku Narodowego ma jednak dla miłośników pieszych wędrówek i narciarzy również negatywne konsekwencje. Największym problemem jest tłok panujący na ulicach dużych ośrodków wypoczynkowych, takich jak Zakopane czy Białka Tatrzańska. Są to miasta typowo turystyczne, przygotowane na przyjęcie tysięcy gości przybywających rokrocznie do serca gór.

Wadą takiej sytuacji jest niestety fakt, że niegdyś urokliwe i autentyczne góralskie osady zatraciły swój atmosferę. Był to proces nieunikniony, któremu poddane jest każde miejsce przekształcane na potrzeby wielkich mas ludzkich. Obecnie na ulicach dominują stragany stylizowane na tradycyjne góralskie budki, jednak łatwo zauważyć brak oryginalności, czasami nawet tandetność oferowanych pamiątek. Bywa, że nie mają one związku z miejscem. Inną znaczącą wadą rozwiniętych turystycznie miast są stawki, które należy uiścić za noclegi. Ceny są z reguły bardzo wysokie, nawet w przypadku hoteli zlokalizowanych na obrzeżach, daleko od centrum. Pobyt trzeba zarezerwować ze znacznym wyprzedzeniem, w przeciwnym razie znalezienie satysfakcjonującego noclegu może być niemożliwe.

Istnieje jednak alternatywa, która rozwiązuje wymienione problemy charakterystyczne dla dużych miast. Biały Dunajec jest miejscowością konkurencyjną dla oferty zakopiańskich hoteli. To miejsce staje się coraz częściej bazą wypadową dla turystów znających mankamenty pobytu w przeludnionych ośrodkach. Góralska wieś jest zlokalizowana u podnóża Tatr, co czyni ją doskonałym miejscem dla planujących górskie wędrówki lub uprawianie sportów zimowych. Infrastruktura została solidnie przystosowana do przyjęcia turystów, którzy przekonują się o zaletach noclegów w mniejszych miejscowościach w pobliżu Zakopanego. Do skorzystania z usług hoteli i apartamentów w Białym Dunajcu zachęca nie tylko kameralna atmosfera, ale również atrakcyjne ceny (zobacz na ➝ meteor-turystyka.pl) . Taka opcja zakwaterowania zdobywa uznanie doświadczonych przyjezdnych, dla których Tatry to nie tylko góry, ale również folklor, tradycja i miejsce wytchnienia od codziennych spraw i problemów.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>