Piękno podlaskiego krajobrazu

Region podlaski nie kojarzy się większości ze szczególnymi atrakcjami turystycznymi. Istotnie, próżno szukać tu niezwykłych krajobrazów na wzór tatrzańskich skał, wspaniałych zabytków, porównywalnych do tych z Krakowa czy ważnych historycznie miejsc takich, jak chociażby obóz koncentracyjny Auschwitz. A jednak Podlasie to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić – nie tylko ze względu na zabytki, ale też na specyficzną atmosferę i jedyne w swoim rodzaju krajobrazy.

Podlaska wieś tylko z pozoru przypomina osady, jakie możemy znaleźć w innych stronach Polski. Jest bowiem kilka zasadniczych różnic, jak choćby ta, że na Podlasiu domy budowane są bokiem do drogi – a nie przodem, tak, jak w pozostałych częściach naszego kraju. Sama zabudowa posiada dużo cech architektonicznych zapożyczonych z Białorusi i Litwy. Łatwo dostrzec dbałość o szczegół i bogate zdobnictwo, w szczególności jeśli chodzi o elementy drewniane. Ciekawy jest też sam układ murów – z reguły bowiem wszystkie pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne wchodzą w skład jednego, bardzo długiego budynku. Kolejnym charakterystycznym elementem są liczne tu kapliczki, w większości bogato zdobione i niezwykle kolorowe. Samo ukształtowanie terenu również może być nietypowe, szczególnie dla mieszkańców Polski południowej.

Podlasie jest niemal pozbawione wyższych wzniesień, jednak nie można powiedzieć, żeby było płaskie. Teren jest lekko pofałdowany wzgórzami morenowymi, na których tu i ówdzie porozrzucane są bory sosnowe i zagajniki. Wsie reprezentują z reguł typ "ulicówki", gdzie zabudowania skoncentrowane są wokół jednej drogi, a dalej od niej rozciągają się pola uprawne. Nieodłącznym elementem podlaskiego krajobrazu są bociany i ich gniazda, których pełno znajdziemy na słupach czy kominach.

Miasteczko, choć może się wydawać stosunkowo słabo rozwiniętym obszarem, posiada jednak rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Na gości czekają hotele, pensjonaty i liczne miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych przy granicy białoruskiej. Na Podlasiu funkcjonują również w sporej ilości pola namiotowe i schroniska młodzieżowe, gdzie za niewielkie pieniądze można spędzić noc. Ceny noclegów są statystycznie niższe niż w bardziej turystycznych regionach Polski, takich jak np. Podhale, Pomorze czy Mazury – co stanowi jeszcze jeden plus tej pięknej i ciekawej ziemi.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>