Radom – nie taki nudny jak go malują

Radom jest jednym z niewielu miast w Polsce wzbudzających tak wiele emocji. Przez wielu uznawane jest za jedno z najnudniejszych, najsmutniejszych i najbrzydszych. Z tą krzywdzącą opinią na temat Radomia pora się wreszcie uporać. Nie brak w nim bowiem ciekawych miejsc i imprez. Związane są z nim chociażby legendarne polskie pistolety VIS-y. Przed II wojną światową Radomska Fabryka Broni produkowała na ogromną skalę karabiny systemu Mauser, a nawet rowery marki „Łucznik“. Tradycje militarne nie umarły również po II wojnie światowej. Fabrykę przekształcono w Zakłady Metalowe. Produkcja broni odbywa się do dnia dzisiejszego. Można w niej ponadto podziwiać stare egzemplarze broni.

Obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty odwiedzającego Radom jest również starówka. Najpiękniejszym budynkiem jest pałac Karschów. Ci niemieccy osadnicy rozpowszechnili tradycje grabarskie. Na uwagę zasługuje również pałac Kierzkowskich, wzniesiony w XIX wieku. Najstarszym budynkiem Radomia (link) jest zespół budynków klasztornych oo. Bernardynów oraz przyległy do nich kościół. Inicjatorem budowy tych budynków był Kazimierz Jagiellończyk. We wnętrzu świątyni można podziwiać piękne gotyckie rzeźby.

Turyści powinni również zwiedzić radomski zamek oraz dawny gmach Kolegium Pijarów. Znajduje się w nim największy zbiór dzieł autorstwa Jacka Malczewskiego. Radom warto odwiedzić również przez wzgląd na wspaniałą gastronomię i bazę noclegową. Najwięcej lokali usytuowanych jest wzdłuż deptaka. Zwolennicy polskiej kuchni powinni koniecznie odwiedzić restaurację „Wiejskie Jadło“. Z kolei dania kuchni włoskiej można zasmakować w restauracji „Olivio“. Ciekawostkę stanowi z pewnością to, że można zasmakować regionalnego piwa. Pub „Nasza Szkapa“ oraz „Pivovaria“ raczą piwem własnego wyrobu.

Nie sposób też zliczyć obiektów noclegowych (link). Miasto jest kulturalnym oraz gospodarczym centrum regionu. Doskonała baza noclegowa składa się z kompleksów hotelowych o profilu konferencyjno-szkoleniowym, ośrodków SPA, a nawet ośrodków leczniczych. O tanie pokoje również nie trzeba się martwić. Niedrogie hostele, pensjonaty są gotowe przyjąć każdą liczbę gości. Pora więc zmienić tak niekorzystny wizerunek miasta. Radom jest miejscem ciekawym, które z całą pewnością warto odwiedzić.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>